Słodka pułapka

0
(0)

Słodka pułapka

Cukier nie tylko odbiera energię i tuczy bardziej niż tłuszcz, ale i przyśpiesza starzenie się skóry. Co gorsza, można się od niego uzależnić.

Jeżeli myślisz, że używasz jedynie 2 łyżeczek dziennie, np. tylko do kawy, to grubo się mylisz! Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, ile cukru spożywa każdego dnia. Problem polega głównie na tym, że nie jest on dodawany jedynie tam, gdzie można by się go spodziewać np. w napojach gazowanych czy słodyczach. Duże ilości cukru znajdziesz też w jedzeniu, które wydaje się niskosłodzone i zdrowe np. w jogurtach, sokach czy daniach mrożonych. Mało tego! Cukier jest składnikiem produktów, które wcale nie są słodkie, np. zup w kartonach, parówek, ketchupu, musztardy czy marynowanych warzyw.

 

Cukier głęboko ukryty

Do produktów o obniżonej kaloryczności bardzo często dodawany jest cukier, żeby poprawić ich smak utracony podczas eliminacji tłuszczu. Poszukując zdrowych posiłków, skupiamy się na ich kaloryczności a to duży błąd! Jeżeli zamiast po gazowany napój sięgniesz po sok pomarańczowy, nie unikniesz spożycia cukru. Nawet ten wyciśnięty z owoców – choć najzdrowszy- ma w sobie cukier. Soki w kartonie zwykle są dosładzane.

 

Pozorny zastrzyk energii

Sięgniesz po coś słodkiego i po chwili masz uczucie, że dostałeś zastrzyk energii. Nic bardziej złudnego: sięgając po węglowodany proste (np. batonik) poziom glukozy we krwi rośnie bardzo szybko. Następie trzustka wydziela insulinę, której zadaniem jest obniżenie poziomu glukozy we krwi. Im więcej w krótkim czasie wydzieli się insuliny, tym szybciej poziom glukozy wróci do bezpiecznego poziomu. Daje to silne uczucie głodu i w efekcie znowu jesteśmy głodni.

 

Bardziej tuczy

Jedząc posiłki zawierające duże ilości cukru szybciej przybieramy na wadze. Dzieje się tak, ponieważ węglowodany proste są szybko przyswajane przez organizm i przekształcane w tłuszcze, które odkładają się w organiźmie pod postacią tkanki tłuszczowej. Poza tym po ich zjedzeniu znów będziesz głodny i niedługo potem znowu sięgniesz po kolejną porcję jedzenia. Jeżeli węglowodany proste zastąpisz złożonymi np. chlebem pełnoziarnistym, owsianką, musli czy brązowym ryżem, zadbasz o to by Twoja dieta była bogata w warzywa i białka, dłużej będziesz miał energię i uczucie sytości.

 

Niekontrolowane pragnienie

Odruchowe sięganie po coś słodkiego, żeby dodać sobie energii może prowadzić do uzależnieniaod węglowodanów prostych. Osoba uzależniona ma złudzenie, że jedynie coś słodkiego może dodać jej energii czy poprawić nastrój. Naukowcy odkryli, że u osób uzależnionych od słodyczy, pobudzane są te same receptory mózgu, jak u narkomanów na głodzie narkotykowym.

 

Przyśpiesza starzenie się skóry

Dermatolodzy uważają, że nadmierna ilość cukru jest szkodliwa dla skóry. Kiedy poziom cukru we krwi nagle wzrasta, może on wchodzić w reakcję z kolagenem i wpływać na jego elastyczność. Zjawisko to nazywane jest glikacją. Jest to wynik reakcji zachodzących pomiędzy transportowanymi we krwi cukrami a włóknami skóry – kolagenem i elastyną. Powoduje ona twardnienie tkanek podtrzymujących skórę i pogorszenie ich stanu. Prowadzi to do uszkodzenia włókien skóry iw efekcie pojawienia się zmarszczek.

 

Zdrowsza alternatywa

Cukier możesz zastąpić syropem z agawy (kupisz go w sklepach ze zdrową żywnością). Słodki nektar pochodzi z meksykańskiego kaktusa. Smakuje jak połączenie miodu i syropu klonowego, a jego indeks glikemiczny jest znacznie niższy niż cukru.

Dodaj swoją ocenę:

Ocena: 0 / 5. Liczba oddanych ocen: 0